Usiądź na ławeczce koło Jana Karskiego i rozejrzyj się dookoła. Patrz uważnie, a zobaczysz Wersal, a przy nim Witolda Gombrowicza i może nawet Marilyn Monroe. Teraz wstań i pobiegnij do Muzeum Zabawek i Zabawy, by powrócić do najlepszych wspomnień z dzieciństwa. A jak już Ci się znudzi zanurkuj w pobliskim Jeziorze Szmaragdowym. Nadal nie masz pojęcia, gdzie jesteś? Podpowiadamy – w mieście, w którym opracowano Polską Normę produkcji majonezu, czyli w jedynych w swoim rodzaju Kielcach.

Student w KielcachCzy Kielce są miastem akademickim? Bez wątpienia. Dziesięć uczelni wyższych, z których każda gwarantuje jakość kształcenia na najwyższym poziomie, tworzy wizerunek edukacyjnej stolicy województwa świętokrzyskiego.

Profesjonalną kadrę dydaktyczną, liczne i ciekawe badania naukowe oraz intensywną współpracę z jednostkami gospodarczymi oferuje tutejsza Politechnika. Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy Jana Kochanowskiego z kolei jest jedną z największych uczelni w kraju, na której młodzi ludzie mogą wybierać spośród ponad stu specjalizacji.

Ośrodki niepubliczne reprezentują: Świętokrzyska Szkoła Wyższa, Wszechnica Świętokrzyska, Wyższa Szkoła Administracji Publicznej, Wyższa Szkoła Ekonomii i Prawa im. prof. E. Lipińskiego, Wyższa Szkoła Ekonomii, Turystyki i Nauk Społecznych, Wyższa Szkoła Handlowa im. B. Markowskiego, Wyższa Szkoła Technik Komputerowych i Telekomunikacji, Wyższa Szkoła Umiejętności im. S. Staszica. Poza salami wykładowymi młodzi ludzie znajdą doskonałe warunki do nauki w bibliotekach. Miejska, wojewódzka oraz biblioteki uczelniane dysponują zbiorami, z których chętnie korzystają tutejsi studenci. Zwolennicy działalności na rzecz grupy, mogą spróbować swoich sił w licznych organizacjach studenckich. Natomiast po intensywnym dniu najlepiej odpocząć w wygodnym łóżku, których nie zabraknie dla nikogo w tutejszych akademikach. „Proton", „Odyseja", „Fama" – to tylko niektóre propozycje.

Gdzie studiować w Kielcach?

Jeśli nie wiesz, gdzie w województwie świętokrzyskim można ciekawie spędzić czas, to odpowiedź jest prosta – w Kielcach, niekwestionowanym centrum kulturalnym regionu. Zabytki, muzea, galerie i ogromna ilość wydarzeń artystycznych przyciągają do miasta ludzi, ceniących zabawę. Spośród najpopularniejszych imprez wyróżnić można Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej „Kielce", Festiwal Muzyki Organowej, Festiwal Muzyki Gitarowej, „Jeunesses Musicales" oraz Zaduszki Jazzowe.

Życie studenckie w Kielcach

Kielce to miasto historyczne, a jego zwiedzanie to niemal wyprawa w przeszłość. Pałac Biskupów Krakowskich, prawie 900-letnia Bazylika Katedralna Wniebowzięcia NMP, Kościół św. Wojciecha, Pałacyk Zielińskiego, modrzewiowy Dworek Laszczyków czy średniowieczny rynek to prawdziwe perły turystyczne, które zachwycają odwiedzających do dziś. Kulturalnie i bardzo kolorowo jest niezmiennie na reprezentacyjnym deptaku – Ulicy Sienkiewicza. Tylko tutaj zobaczyć można wspaniały, zabytkowy hotel Wersal, posłuchać muzyki w jednej z wielu klimatycznych kawiarenek albo pobawić się na licznych imprezach kulturalnych na pięknym Placu Artystów. I najważniejsze – będąc w Kielcach, nie można przegapić słynnej „Alei Sław", w której spotkać można popiersia najsłynniejszych światowych artystów: Edith Piaf, Franz Kafka, Jimi Hendrix, Michaił Bułhakow, Salvador Dali czy Marilyn Monroe.

Stolica województwa świętokrzyskiego to stolica muzeów. Narodowe, Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, Zbiorów Geologicznych, Wsi Kieleckiej i Skarbiec Katedralny stanowią tylko część tego, co warto zobaczyć. Atrakcją zarówno dla małych, jak i „dużych dzieci" jest Muzeum Zabawek i Zabawy, jedyny tego rodzaju ośrodek w Polsce, posiadający zbiory historyczne i współczesne z całego świata. Sprawdź, a może znajdziesz tam swojego pluszaka z dzieciństwa. Mało? Wystawy, spotkania autorskie, dyskusje, projekcje filmów oraz pokazy mody to oferta licznych galerii, z których najbardziej znane to Magazyn Sztuki Współczesnej – Faktoria, Piwnice, Winda czy zaaranżowana z dawnych warsztatów milicyjnych Baza Zbożowa.

Prawdziwą popularność w kraju i na arenie międzynarodowej Kielce zdobyły jednak dzięki targom. Organizowanie blisko trzydziestu ekspozycji branżowych rocznie przyniosło miastu tytuł najdynamiczniej rozwijającego się ośrodka wystawienniczego w Polsce. To najlepszy dowód świadczący o zachodzących tutaj przemianach. Postęp i ukierunkowanie na nowoczesność są obecnie najważniejszymi celami świętokrzyskiej stolicy.

Kielce leżą w niezwykłym miejscu, bo w samym sercu Gór Świętokrzyskich. Ścieżki rowerowe, liczne wyciągi narciarskie, ośrodki jazdy konnej i malownicze szlaki turystyczne – to wszystko oferta jednego miasta. Dodatkową atrakcję stanowią rezerwaty przyrody: Biesak, Kadzielnia, Ślichowice, czyli unikalne miejsca, gwarantujące niezapomniane przeżycia. W tym miejscu można pospacerować się po skałach liczących sześćset milionów lat, zejść do jaskini obejrzeć malowidła paleolitycznych ludzi lub zwiedzić nieczynne kamieniołomy i neolityczne kopalnie.

Naukowo i nowocześnie. Zabytkowo i historycznie. Kielce to wyjątkowe miasto. Miasto twoich studiów.
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->