agh-logo1Student Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, Pan Marcin Ryszka, odniósł spektakularny sukces podczas Mistrzostw Świata IBSA Osób Niewidomych i Słabowidzących zdobywając trzy złote, jeden srebrny i dwa brązowe medale w pływaniu.

Mistrzostwa IBSA (International Blind Sport Federation) odbyły się w tureckiej Antalyi w dniach 6-10 kwietnia b.r. Pan Marcin Ryszka jest studentem I roku kierunku zarządzanie na Wydziale Zarządzania AGH. Opiekunem zawodnika sekcji pływackiej AZS AGH Kraków jest mgr Kazimierz Woźnicki.

Student Akademii trzy złote medale zdobył płynąc stylem klasycznym na dystansie 50, 100 i 200 metrów; w tych konkurencjach pobił również rekord Polski. Srebro wywalczył płynąc 200 metrów stylem dowolnym, a dwa brązowe krążki stały się jego udziałem w kategoriach 100 metrów stylem dowolnym i 200 metrów zmiennym (tu również ustanowił rekord kraju). Pan Marcin, dzięki osiągnięciu znakomitych wyników na 100 metrów stylem klasycznym i 200 m stylem zmiennym, uzyskał prawo do startu na paraolimpiadzie w Londynie w 2012 roku. Konkurencją olimpijską, w której może wystartować nasz zawodnik, będzie również 400 metrów stylem dowolnym.

W Mistrzostwach Świata startowały 23 państwa. Polska reprezentacja zdobyła, we wszystkich rozgrywanych w Turcji dyscyplinach, łącznie 18 medali.