logoJeszcze przez dwa tygodnie grupa studentów Politechniki Łódzkiej szkolić się będzie na praktykach zorganizowanych pod patronatem firmy Microsoft w laboratoriach Katedry Mikroelektroniki i Technik Informatycznych Politechniki Łódzkiej. Praktyki operacyjnie organizowane są przez firmę Hilverse Sp. z o.o.. Jej założyciel Marcin Franc jest absolwentem i doktorantem uczelni. To on był mentorem zespołu, który w 2011 r. wygrał konkurs Microsoft Imagine Cup i reprezentował Polskę na finałach w USA. Teraz jego firma jest jednym z parterów Microsoft Polska.

Jak mówi Agata Dudar, Academic Program Manager, Microsoft Sp. z o.o. - Założeniem projektu jest rozwinięcie współpracy pomiędzy środowiskiem akademickim a biznesem poprzez umożliwienie studentom zdobywania praktycznych umiejętności zawodowych bezpośrednio na ich uczelni - Politechnice Łódzkiej. Tego rodzaju współpraca niesie za sobą korzyści dla obu stron zwiększając szanse młodych ludzi w konkurowaniu na polskim i międzynarodowym rynku pracy.

11 studentów dostało szansę pracy z najnowocześniejszymi technologiami firmy Microsoft. Poznają współcześnie wykorzystywane narzędzia programistyczne, między innymi zdobywają umiejętność tworzenia aplikacji w tzw. chmurze obliczeniowej czy też na nowoczesne urządzenia mobilne oparte o system Windows Phone. Studenci pracują w środowisku, które nie różni się od tego spotykanego w najlepszych firmach informatycznych, odbywają praktyki u lidera wśród producentów oprogramowania bezpośrednio na swojej uczelni – mówi Marcin Franc i dodaje - Wykorzystują najnowocześniejsze metody grupowej pracy projektowej (min. Agile Scrum).

Co sądzą o tym sami studenci? Letnie praktyki pod patronatem Microsoftu to idealny sposób na spędzenie wakacji. Przychodząc tutaj udało mi się powiązać przyjemne z pożytecznym. Kiedyś przeczytałam "Choose the job you love and you will never have to work again". Po miesiącu praktyk mogę śmiało powiedzieć, że to prawda! Zajmuję się tym co lubię najbardziej, czyli projektowaniem grafiki, a dodatkowo mam możliwość poznawania nowych technologii, które są wykorzystywane przez największe korporacje na świecie. Dzięki wskazówkom od przełożonych uczę się korzystania z opcji oprogramowania, o których wcześniej nie wiedziałam, a które z pewnością przyczyni się do efektywniejszej pracy w przyszłości – cieszy się Karolina Wieczorek. Studenci cenią też to, że poszerzają swoje umiejętności. Na studiach tworzy się jednorazowe programy, tutaj uczymy się tworzyć system który nie rozpadnie się mimo ciągłego rozwoju – mówi Łukasz Duda, uczestnik praktyk.

Firmie Hilverse zależy przede wszystkim na szukaniu nieodkrytych jeszcze talentów informatycznych i jak podkreśla Marcin Franc - Praca studentów ma charakter niekomercyjny, a tworzone projekty to tzw. „proof of concepts”, które w żaden sposób nie będą bezpośrednio komercyjnie wykorzystywane. Poświęcamy nasz czas aby zapewnić studentowi możliwość pracy nad interesującymi zadaniami, które pozwolą zyskać mu cenną wiedzę oraz doświadczenie.

Praktyki trwają 8 tygodni od 16 lipca do 7 września.
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->