Od kilkunastu lat można obserwować zwiększające się zainteresowanie studentów, problematyką bezpieczeństwa wewnętrznego. Odpowiedzią na te potrzeby są studia w zakresie bezpieczeństwa, które cieszą się bardzo dużą popularnością. Czy warto rozważyć poświęcenie kilku lat życia, na edukację w tym kierunku? Z pewnością warto dowiedzieć się czegoś więcej o tym, czym jest bezpieczeństwo wewnętrzne, na czym polega nauka tego obszaru i jakie perspektywy zawodowe ma absolwent Bezpieczeństwa.


Zakres tematyczny studiów Bezpieczeństwo wewnętrzne

Mówiąc najogólniej, bezpieczeństwo możemy określić jako potrzebę człowieka i społeczności. Daje ono przeświadczenie o pewności istnienia oraz perspektywy jego trwałości. W wypadku omawianego tu kierunku, słowo "wewnętrzne" odnosi się do państwa. Na czym polegają studia na kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne? Słuchacze uczestniczą w wykładach, ćwiczeniach i seminariach. Nierzadko też zapoznają się ze sprzętem używanym przez służby mundurowe, szkolą się w technikach walki wręcz i poznają systemy informatyczne, gwarantujące bezpieczeństwo ludności.

Wybrane obszary wiedzy studentów kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne

Aby zostać specjalistą w zakresie bezpieczeństwa studenci muszą zapoznać się z zagadnieniami związanymi z administracją publiczną, działalnością służb specjalnych i mundurowych, przyswoić sobie zganienia dotyczące ruchu drogowego, bezpieczeństwa transportu, psychologii, socjologii, pedagogiki oraz wielu innych dziedzin, ściśle uzależnionych od wybranej specjalności.

Perspektywy zatrudnienia absolwentów Bezpieczeństwa wewnętrznego

Ukończenie studiów nie daje pewności uzyskania pracy w zawodzie. Bezpieczeństwo wewnętrzne to wbrew pozorom dość obszerne i ogólne studia. Absolwenci wybranych specjalności przyjmowani są na preferencyjnych warunkach do służb mundurowych. Inni zajmują miejsca w organach administracji publicznej, w centrach zarządzania i powiadamiania kryzysowego, a także w licznych organizacjach pozarządowych, których działalność koncentruje się wokół problematyki szeroko rozumianego bezpieczeństwa.
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->