TK exhibition and congress centre logoJedenaście tysięcy zwiedzających odwiedziło siedemnastą edycję targów EDUKACJA. W tym roku odbyły się one z udziałem 185 wystawców. Po raz pierwszy wśród nich znaleźli się ci z zagranicy – z Finlandii i Wielkiej Brytanii, nadając targom europejskiego wymiaru. Imprezie towarzyszyło 80 konferencji, seminariów oraz warsztatów.W odpowiedzi na poruszane wciąż kwestie jakości polskiego szkolnictwa podczas targów EDUKACJA odbyło się trzydniowe IX Ogólnopolskie Forum Dyrektorów pod hasłem „Edukacja – od potencjału kreatywności do efektów innowacyjności” oraz Forum Kuratorów z udziałem kuratorów z całej Polski jako odpowiedź na poruszane wciąż kwestie jakości polskiego szkolnictwa.

XVII targi kielceXVII edycja targów oraz forum dyrektorów miały wyjątkowy – europejski charakter z powodu wizyty członków Komisji Edukacji, Młodzieży, Kultury i Badań Naukowych (EDUC) Komitetu Regionów oraz przedstawicieli Regionów Partnerskich z Republiki Finlandii, Węgier, Republiki Ukrainy i Federacji Rosyjskiej.

Forum jest corocznym wydarzeniem w kalendarzu Targów Kielce. Jego celem jest omówienie bieżących kwestii związanych z edukacją, tak na poziomie lokalnym, regionalnym, krajowym jak i europejskim. Tak jak każdego roku również i tym razem Forum dyrektorów przyciągnęło do Kielc ok. 500 przedstawicieli szkół dyrektorów i nauczycieli, władz oświatowych, władz lokalnych, regionalnych i krajowych, jak również szkół wyższych z terenu Polski.

Na targach EDUKACJA obecni byli również eksperci z partnerskiego Regionu Centralnej Finlandii – regionu wiedzy i technologii w służbie człowieka. Województwo Świętokrzyskie współpracuje z partnerem z Republiki Finlandii od 2004 roku.

W 2008 roku podpisało umowę o współpracy międzyregionalnej. Jest to jedna z najbardziej korzystnych i aktywnych umów zawartych przez samorząd regionalny. Kilkunastoosobowa delegacja przedstawicieli Regionu Centralnej Finlandii przedstawiła swoje bogate osiągnięcia w zakresie edukacji zarówno na stoisku targowym, jak również w trakcie kilku niezwykle interesujących wykładów i warsztatów, które towarzyszyły targom.
XVII targi kielce2Przedstawiciele partnerskiego Regionu Centralnej Finlandii zaprezentowali efekty wdrażania innowacyjnej myśli edukacyjnej, omówili rolę innowacyjności i kreatywności w toku edukacji kulturalnej i artystycznej oraz twórczego działania młodzieży na poziomie szkolnym.

Ten rok jest Rokiem Korczaka w ramach którego odbyła się również konferencja „Świat wartości, na których wspiera się kultura. Pedagogika Janusza Korczaka jako wyzwanie i inspiracja dla współczesnego nauczyciela”. Wzięło w niej udział blisko 500 gości z całej Polski. Wydarzenie było wyjątkowe nie tylko ze względu na skalę, ale przede wszystkim na tematykę. Organizatorzy konferencji - Kuratorium Oświaty w Kielcach oraz Grupa Edukacyjna S.A. z siedzibą w Kielcach - zainspirowani obchodami Roku Janusza Korczaka, uznali je za doskonałą okazję do refleksji na temat współczesnej szkoły i konfrontacji z ponadczasowymi osiągnięciami pedagogicznymi i wartościami ważnymi również w szkole XXI wieku.

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->