phoca_thumb_s_kielce2
Siadając na ławeczce koło Jana zobaczysz Wersal, a przy nim Witolda Gombrowicza i może nawet Marilyn Monroe. Kiedy już Ci się znudzi, możesz zanurkować w pobliskim Jeziorze Szmaragdowym. Nadal nie masz pojęcia, gdzie jesteś?

Podpowiadamy – w mieście, w którym opracowano „polską normę produkcji majonezu”, czyli w jedynych w swoim rodzaju Kielcach. Sprawdź ofertę studiów w stolicy województwa świętokrzyskiego lub kilku innych miejscowościach regionu.

W województwie świętokrzyskim studiuje około 45 tysięcy studentów, z czego zdecydowana większość wybrała uczelnie kieleckie. 


Kielce to miasto historyczne, a jego zwiedzanie to niemal wyprawa w przeszłość. Pałac Biskupów Krakowskich, prawie 900-letnia Bazylika Katedralna Wniebowzięcia NMP, Kościół św. Wojciecha, Pałacyk Zielińskiego, modrzewiowy Dworek Laszczyków czy średniowieczny rynek to prawdziwe perły turystyczne, które zachwycają odwiedzających do dziś. Kulturalnie i bardzo kolorowo jest niezmiennie na reprezentacyjnym deptaku – ul. Sienkiewicza. Tylko tutaj zobaczyć można wspaniały, zabytkowy hotel Wersal, posłuchać muzyki w jednej z wielu klimatycznych kawiarenek albo pobawić się na licznych imprezach kulturalnych na pięknym Placu Artystów. I najważniejsze – będąc w Kielcach, nie przegap słynnej „Alei Sław”, w której zobaczysz popiersia najsłynniejszych światowych artystów: Edith Piaf, Franza Kafki, Jimiego Hendrixa, Michaiła Bułhakowa, Salvadora Dali czy Marilyn Monroe.

Czy Kielce są miastem akademickim? Bez wątpienia. Każda z uczelni tworzy zróżnicowany wizerunek edukacyjnej stolicy województwa świętokrzyskiego. Profesjonalna kadra dydaktyczna, liczne i ciekawe badania naukowe oraz intensywna współpraca z jednostkami gospodarczymi - to standard na tutejszych uczelniach. Poza salami wykładowymi młodzi ludzie znajdą doskonałe warunki do nauki w bibliotekach: miejskiej, wojewódzkiej oraz uczelnianych. Zwolennicy działalności na rzecz grupy, mogą spróbować swoich sił w licznych organizacjach studenckich. Natomiast po intensywnym dniu najlepiej odpocząć w wygodnych łóżkach, których nie zabraknie dla nikogo w tutejszych akademikach. „Proton”, „Odyseja”, „Fama” – to tylko niektóre propozycje.

Ważne dla Ciebie z pewnością będą niskie koszty utrzymania na studiach oraz możliwość dorobienia sobie przy obsłudze i organizacji blisko trzydziestu imprez wystawienniczych oraz licznych konferencjach na Targach Kieleckich.

Kultura w Kielcach

Studiując w Kielcach nie obawiaj się o atrakcje kulturalne. Przez cały rok odbywają się tutaj imprezy przyciągające tysiące ludzi spragnionych kultury i rozrywki na wysokim poziomie. Jeśli fascynujesz się najnowszymi trendami mody - będziesz z wypiekami śledzić Międzynarodowy Konkurs dla Projektantów i Entuzjastów Mody OFF FASHION. Jeśli wolisz posiedzieć z gitarą przy ognisku - wybierzesz Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej, a jeśli z gitarą w salonie - Ogólnopolski Festiwal i Konkurs Gitarowy „Gitara Viva!”. Spokój odzyskasz przy muzyce klasycznej podczas Międzynarodowego Festiwalu Jeunesses Musicales lub w kieleckich świątyniach podczas koncertów Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Sakralnej ANIMA MUNDI. Zaduszki Jazzowe w Pałacyku Zielińskiego mają charakter nieco nastrojowy i refleksyjny, a najznakomitsi artyści poprzez swoją muzykę wspominają zmarłych jazzmenów.

Dużą aktywnością wykazuje się Kieleckie Centrum Kultury organizujące spektakle, koncerty, występy kabaretów, wystawy, spotkania autorskie. To potężna instytucja z czterema scenami i salami widowiskowymi. Weźmiesz tutaj udział m. in. w Ogólnopolskim Niezależnym Przeglądzie Form Dokumentalnych NURT, obejrzysz spektakle Sceny Autorskiej „Studio", posłuchasz koncertów podczas Targi Kielce Jazz Festiwal. Możesz też samemu stanąć na scenie w teatrze „Pegaz" tworzonym przez uczniów i studentów. Dużo dla kieleckiego życia kulturalnego robią galerie: organizują wystawy, spotkania autorskie, dyskusje, projekcje filmów oraz pokazy mody. Najbardziej znane to Magazyn Sztuki Współczesnej Faktoria, Piwnice, Winda czy zaaranżowana z dawnych warsztatów milicyjnych Baza Zbożowa. Do codziennego “ukulturalniania” polecamy też Filharmonię Świętokrzyską - głównie z uwagi na prezentacje muzyki polskiej oraz spektakle Kieleckiego Teatru Tańca, Stowarzyszenia Artystycznego "Teatr Ecce Homo, Teatru im. Stefana Żeromskiego oraz na przedstawienia dla dorosłych Teatru Lalki i Aktora "Kubuś".!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->