Konsorcjum COP - Tradycja, ObronnośćWładze Politechniki Rzeszowskiej, Politechniki Świętokrzyskiej oraz Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu deklarują powołanie konsorcjum COP – Tradycja, Obronność. Celem tej współpracy jest wsparcie przemysłu zbrojeniowego.

Pierwszego lipca b.r. rektorzy wspomnianych uczelni podpisali list intencyjny będący kontynuacją współpracy między Politechniką Rzeszowską a Polską Grupą Zbrojeniową, która rozpoczęła się już w kwietniu. Celem porozumienia jest wsparcie przemysłu zbrojeniowego poprzez wymianę wiedzy i doświadczeń między tymi jednostkami oraz współtworzenie projektów badawczo-rozwojowych. Jak mówi rektor Politechniki Świętokrzyskiej, Wiesław Trąmpczyński, jest to szczególnie istotne ze względu na odradzanie się przemysłu zbrojeniowego i potrzebę wspomagania go poprzez innowacyjne rozwiązania naukowe. Polskie uczelnie mają w tym także swoje zadanie, gdyż pozwalają uniezależnić się od jednostek zagranicznych.

Natomiast prof. Zbigniew Łukasik, rektor Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu, podkreśla, że siedziby wspomnianych uczelni leżą na terenie dawnego Centralnego Okręgu Przemysłowego, którego celem był właśnie rozwój przemysłu zbrojeniowego. Jak przekonuje Łukasik, współpraca uczelni zapewnia wszystkie kierunki rozwoju pożądane przez Polską Grupę Zbrojeniową.

Inicjator konsorcjum, rektor Politechniki Rzeszowskiej Tadeusz Markowski, zapewnia, że tylko współpraca międzyuczelniana może zapewnić maksimum możliwości związanych ze wsparciem PGZ. Zespoły złożone ze specjalistów z różnych uczelni są najlepszą formą realizacji tak dużych projektów. Poszczególne jednostki nie tylko będą brały udział w ich tworzeniu, ale także będą mogły ubiegać się o wspólne dofinansowanie.

Konsorcjum COP – Tradycja, Obronność ma zostać utworzone jeszcze przez październikiem bieżącego roku.
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->