psw logoDebiutujący studenci Politechniki Świętokrzyskiej wygrali zawody bolidów w wyścigu na torze w Bydgoszczy. Pokonali sześć drużyn z doświadczeniem z całej Polski.

To duży sukces – mówi dr Rafał Jurecki opiekun koła naukowego Klakson. To młody zespół ale z ogromnym zapałem. Zbudował innowacyjny bolid, którego może nam pozazdrościć niejeden zespół. Większość prac studenci wykonali sami.
bolid
Na zawodach w Bydgoszczy zrobili 26 okrążeń. Zaraz za nimi uplasowała się drużyna gospodarzy z 25 okrążeniami. Resztę zespołów zostawili daleko w tyle.
W zawodach liczy się efektywność bolidu i to, ile okrążeń jest w stanie przejechać pojazd, mając do dyspozycji ograniczone źródło zasilania. Każda z drużyn używa silnika elektrycznego oraz akumulatorów samochodowych tego samego typu. Od talentu i kreatywności młodych inżynierów zależy, czy znajdą sposoby polepszenia parametrów budowanych przez siebie bolidów.
bolid2
Apetyt rośnie w miarę jedzenia– mówi dr Jurecki i dodaje, że prawdziwym testem dla drużyny będzie wrześniowy wyścig na torze w Poznaniu. Trzymamy kciuki!
bolid4
Foto. Archiwum PŚk
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->